Tidligere SSW-borgmester fik en pris: Og det er der en helt klar grund til

Gudrun Lemke, der efter mere end 30 år i kommunerådet og de seneste ti år som borgmester i Jardelund, har trukket sig fra aktiv politik, fik torsdag aften overrakt Niels Kjems Initiativpris.

SSWs tidligere formand Flemming Meyer har kendt Gudrun Lemke i mange år og var af Slesvigsk Kreditforening blevet bedt om at sætte nogle ord på sin partifælle, da hun fik overrakt Niels Kjems Initiativpris. Foto:
SSWs tidligere formand Flemming Meyer har kendt Gudrun Lemke i mange år og var af Slesvigsk Kreditforening blevet bedt om at sætte nogle ord på sin partifælle, da hun fik overrakt Niels Kjems Initiativpris. Foto: Sebastian Iwersen
tf@fla.de
fredag d. 26. maj 2023, kl. 11.30

Dette er en betalingsartikel, som redaktionen på Flensborg Avis har valgt at låse op i en periode.

Flensborg. I forbindelse med sin årlige generalforsamling uddelte Slesvigsk Kreditforening torsdag aften Niels Kjems Initiativpris. Den går i år til Gudrun Lemke, og det er en helt klar grund til.

Den nu tidligere SSW-borgmester i Jardelund, som har siddet i spidsen for sin kommune de seneste ti år, men trak sig fra posten i forbindelse med det netop overståede kommunalvalg, er nemlig den slags ildsjæl, som ikke gør meget væsen af sig, men som er så uhyre vigtig, siger foreningens tilsynsrådsformand Horst Schneider. 

- Hun har i mange år været en af de grundpiller, som det politiske liv har brug for, og derudover har hun i årevis været tilknyttet og ydet en kæmpe indsats for Christian Lassens Mindemuseum i Jardelund. Det er grundene til, at hun får prisen i år, siger Horst Schneider.


Slesvigsk Kreditforenings tilsynsrådsformand, Horst Schneider, overrækker blomster til årets modtager af Niels Kjems Initiativpris, Gudrun Lemke. Foto: Sebastian Iwersen

Gudrun Lemke havde luret, at der nok var noget under opsejling, da hun blev inviteret til generalforsamlingen, for det er »ikke så tit«, hun har kontakt med Kreditforeningen.

- Så det var en overraskelse. Og jeg glæder mig meget over at have fået prisen, som jo er en anerkendelse, siger hun.

Ud over at have været borgmester i ti år og en del af kommunerådet i 33 år har 73-årige Gudrun Lemke gennem en årrække været gruppeformand for SSW i Slesvig-Flensborg Amt, og hun er »utrolig glad« for, at det var partifællen Flemming Meyer, som hun ikke mindst i amtet har haft et mangeårigt politisk samarbejde med, der stod for at sige et par ord til og om hende ved prisoverrækkelsen.

Udbytte til andelshaverne

Generalforsamlingen i Slesvigsk Kreditforening samlede 27 deltagere torsdag aften og forløb uden overraskelser. 

Jens A. Christiansen og Dirk Hansen blev genvalgt til tilsynsrådet, og årets regnskab blev afsluttet »med et lille minus«, fortæller Horst Schneider.

- Men vi kunne trække fra resultatet fra sidste år, så vi kan stadig udbetale et udbytte på en procent til andelshaverne, siger han og tilføjer:

- Det er selvfølgelig beskedne vilkår, men det er heller ikke på grund af udbyttet, man er andelshaver.

Slesvigsk Kreditforening er en lille bankvirksomhed, der yder lån til både private og virksomheder, der mangler en sum penge for at »stoppe et hul i finansieringen«, fortæller tilsynsrådsformanden.

Foreningens beskedne størrelse gør, at den kender sine kunder og har tæt kontakt til dem, så forespørgsler og anmodninger kan behandles hurtigt.